Home » Aktualności
Category Archives: Aktualności
TERMINY – WNIOSKI 500 PLUS
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu informuje, że od 1 lutego br. można ubiegać się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (tzw. 500+) na nowy okres świadczeniowy 2021/2022.
W lutym i marcu można składać wyłącznie wnioski elektroniczne za pomocą:
-
bankowości elektronicznej;
-
portalu empatia.mrpips.gov.pl;
-
portalu PUE ZUS.
Wnioski papierowe będą przyjmowane od 1 kwietnia 2021 r. Jednak z uwagi na trwającą epidemię zalecamy składanie wniosków elektronicznych.
Jednocześnie informujemy, że do końca maja 2021 r. wypłacane są świadczenia wychowawcze przyznane na bieżący okres zasiłkowy.
POPŻ 2014-2020 – Informacja
PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących. Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i uzyskują dochód nieprzekraczający:
- 1.542,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej,
- 1.161,60 zł dla osoby w rodzinie.
Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:
- Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
- Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.
Pomoc żywnościowa w gminie Nowy Wiśnicz przekazywana jest za pośrednictwem współpracującej z Bankiem Żywności w Krakowie Organizacji Partnerskiej Lokalnej, której rolę pełni Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE
W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają on formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:
- Przygotowania posiłków,
- Dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
- Sprawnego zarządzania budżetem domowym,
- Zapobiegania marnowaniu żywności,
- Inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym, akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.
Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie w siedzibie OPL lub w miejscu wyznaczonym przez organizację. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.
PODPROGRAM 2020
Podprogram 2020 jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.
OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: styczeń 2021 – sierpień 2021
ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:
Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych. Paczka żywnościowa – to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3) składających się z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo, a wchodzących w skład zestawu.
Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2020 obejmuje żywność o łącznej wartości ok. 42,27 kg na osobę, w tym:
- Artykuły warzywne i owocowe:
- groszek z marchewką 3,2 kg,
- koncentrat pomidorowy 1,12 kg,
- buraczki wiórki 1,40 kg,
- powidła śliwkowe 1,50 kg,
- mus jabłkowy 1,44 kg,
- Artykuły skrobiowe:
- makaron jajeczny 5 kg,
- płatki owsiane 1 kg,
- ryż biały 2 kg,
- kasza jęczmienna 1,50 kg,
- herbatniki maślane 0,40 kg,
- Artykuły mleczne:
- mleko UHT 7 l,
- ser podpuszczkowy dojrzewający 1,6 kg
- Artykuły mięsne:
- szynka drobiowa 2,40 kg,
- szynka wieprzowa 1,80 kg,
- pasztet drobiowy 0,32 kg,
- filet z makreli w oleju 1,19 kg,
- Cukier:
- cukier biały 4kg,
- Miód nektarowy 0,50 kg
- Tłuszcze:
- olej rzepakowy 4 l,
- Dania gotowe:
- Fasolka po bretońsku 1,40 kg.
Podsumowanie Podprogramu 2019
W ramach Podprogramu 2019 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej objął wsparciem żywnościowym 258 osób przekazując 18,84275 ton żywności w formie 934 paczek.
Podsumowanie Podprogramu 2018
W ramach Podprogramu 2018 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej objął wsparciem żywnościowym 267 osób przekazując 8,44884 ton żywności w formie 522 paczek.
We współpracy z Bankiem Żywności dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono warsztaty edukacyjne: kulinarne, żywieniowe, ekonomiczne oraz dotyczące marnowania żywności.
Dodatkowo, obok dystrybucji paczek, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizował działania towarzyszące niefinansowe takie jak: objęcie pomocą w formie usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, praca socjalna, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, kierowanie do środowiskowych domów samopomocy, kierowanie do domów pomocy społecznej, porady psychologiczne i prawne oraz paczki wigilijne.
W sylwestra MOPS czynny do 13:00
Informujemy, że 31 grudnia 2020 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu będzie czynny do godziny 13:00. Za utrudnienia przepraszamy.
„Program wyrównywania różnic między regionami III” realizowany w 2021 roku
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni informuje, że trwa nabór wniosków dotyczących „Programu wyrównywania różnic między regionami III” na 2021 rok.
Wnioski Projektodawców dotyczące obszarów B, C, D, F i G programu przyjmowane są w terminie od 21 grudnia 2020 r. do 15 lutego 2021 r. w siedzibie PCPR w Bochni przy ul. E. Windakiewicza 9/5;
Wnioski zarządców w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych dotyczące obszaru A programu oraz samorządów gminnych i powiatowych oraz organizacji pozarządowych dotyczące obszaru E programu, przyjmowane są w trybie ciągłym.
Ze środków PFRON przeznaczonych na realizację programu udzielona może być pomoc w ramach:
-
obszaru A – na inwestycje w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zapewniające dostępność do lokali zamieszkiwanych przez osoby niepełnosprawne;
-
obszaru B – na likwidację barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;
-
obszaru C – na utworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych;
-
obszaru D – na likwidację barier transportowych;
-
obszaru E – na dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych;
-
obszaru F – na utworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej;
-
obszaru G – na finansowanie zadań ustawowych powiatu dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Adresatami pomocy mogą być dla:
-
obszaru A (zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych) – zarządcy w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych;
-
obszaru B (likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania) – gminy, powiaty lub podmioty, które prowadzą placówki edukacyjne lub środowiskowe domy samopomocy;
-
obszaru C (tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych) – gminy, powiaty, organizacje pozarządowe;
-
obszaru D (likwidacja barier transportowych):
-
placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych prowadzone przez: organizacje pozarządowe, gminy lub powiaty,
-
jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej,
-
gminy, które dowożą osoby z niepełnosprawnościami do znajdujących się poza ich terenem placówek służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
-
-
obszaru E (dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych) – gminy, powiaty oraz organizacje pozarządowe;
-
obszaru F (tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej) – jednostki samorządu terytorialnego lub organizacje pozarządowe,
-
obszaru G (skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych) – powiaty.
Szczegółowe informacje nt. programu dostępne są na stronie www.pfron.org.pl pod adresem:
https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/program-wyrownywania-ro/program-wyrownywania-roznic-miedzy-regionami-iii-w-2021-roku/
„Program wyrównywania różnic między regionami III” jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych.
Wsparcie Opiekunów nieformalnych/faktycznych osób niesamodzielnych na terenie powiatu bocheńskiego
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą Fundacji Znajdź Pomoc:
Fundacja Znajdź Pomoc w partnerstwie CHANGE4GOOD NOT-FOR-PROFIT zaprasza do nowoutworzonego Centrum Wsparcia Opiekunów nieformalnych/faktycznych osób niesamodzielnych na terenie powiatu bocheńskiego.
Jesteś opiekunem nieformalnym osoby niesamodzielnej*
lub jesteś osobą niesamodzielną**??
ZGŁOŚ SIĘ DO UDZIAŁU W NASZYM PROJEKCIE!
W ramach projektu oferujemy:
- Wsparcie “menagera opieki”- lokalnego koordynatora opieki
- Konsultacje indywidualne z psychologiem/prawnikiem/pedagogiem/rehabilitantem.
- Kursy opieki nad osobą zależną.
- Warsztaty dotyczące obsługi platformy – opiekunowie osób zależnych przejdą szkolenia z zakresu funkcjonowania platformy poświęconej opiekunom nieformalnym/faktycznym osób niesamodzielnych i opiece, integrujących dostępne informacje.
- Grupy wsparcia.
- Treningi psychospołeczne dla opiekunów.
- Opiekuna osoby zależnej.
- Asystenta osoby niepełnosprawnej.
- Turnusy wytchnieniowe.
UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!!!
Szczegóły pod nr tel. 662 598 232
e-mail:
Biuro projektu: ul. Partyzantów 23, 32-700 Bochnia
* Opiekun faktyczny (nieformalny) – osoba pełnoletnia opiekująca się osobą niesamodzielną, niebędąca opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną, najczęściej członek rodziny, sąsiad. Pojęcie opiekuna faktycznego i opiekuna nieformalnego należy traktować tożsamo. Osoby, które pobierają zasiłki z tytułu opieki nad osobami zależnymi spełniają definicje opiekuna faktycznego. Wsparcie przyznane osobie niesamodzielnej np. dodatek czy zasiłek pielęgnacyjny, nie stanowi wynagrodzenia dla opiekuna.
** osoba, która ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Jest to osoba, u której z powodu naruszenia funkcji organizmu stwierdza się ograniczenia aktywności powodujące konieczność długotrwałego albo stałego wsparcia innej osoby w celu zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.
Przedświąteczne wsparcie
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia tradycją już stała się coroczna organizacja wieczerzy wigilijnej dla osób samotnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Niestety, z uwagi na panującą pandemię tego roku nie udało się wspólnie zasiąść przy wigilijnym stole.
Wsparcie w postaci świątecznych paczek oraz ciepłego posiłku dotarło zatem bezpośrednio do domów osób potrzebujących.
Składamy wielkie podziękowania darczyńcom – Państwu Edycie i Krzysztofowi Kołodziejczyk, którzy jak co roku pamiętali i bezinteresownie wspomogli dobroczynną akcję przygotowując dla 81 osób wigilijne dania.
Przekazuję Państwu ogromne wyrazy wdzięczności od osób do których trafiły podarki. Ich radość w oczach i uśmiech były dowodem tego jak bardzo ta forma wsparcia była potrzebna.
Podziękowania składam również pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Muchówce oraz pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu za sprawne dostarczenie paczek.
Kierownik MOPS Nowy Wiśnicz
Aneta Feliksiak
W Wigilię Ośrodek czynny do 12:00
Informujemy, że 24 grudnia 2020 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu będzie czynny do godziny 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.
Pomoc w ramach Programu ”Opieka wytchnieniowa – edycja 2021”
Informujemy o możliwości ubiegania się o pomoc w ramach Programu ”Opieka wytchnieniowa – edycja 2021”. Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym.
Celem usług świadczonych w ramach opieki wytchnieniowej jest odciążenie opiekunów by mogli zyskać czas na odpoczynek, regenerację sił czy załatwienie niezbędnych spraw.
Szczegółowe informacje o Programie znajdą Państwo pod adresem:
https://www.gov.pl/web/rodzina/rusza-nabor-wnioskow-do-programu-opieka-wytchnieniowa–edycja-2021-dla-samorzadow2
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z MOPS w Nowym Wiśniczu tel. 14 61 283 07
Zapytanie ofertowe – zapewnienie schronienia
Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu zaprasza do składania oferty na wykonanie usługi polegającej na zapewnieniu schronienia osobom tego pozbawionym. Szczegóły w załączonym pliku.
WSPIERAJ SENIORA
Program „WSPIERAJ SENIORA” – Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.
Seniorze! Zostań w domu. Nie lekceważ zagrożenia. Twoje zdrowie jest najważniejsze! Skorzystaj z infolinii 22 505 11 11.
Masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia?
- Zadzwoń na infolinię: 22 505 11 11 i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu dla własnego bezpieczeństwa.
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej skontaktuje się z Tobą, ustali Twoje potrzeby i przydzieli pomoc.
- Razem pokonamy koronawirusa!
Osoba przyjmująca zgłoszenie na ogólnopolskiej infolinii przekazuje prośbę Seniora do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu.
Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu kontaktuje się telefonicznie z Seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia, która ma polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmującym artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze i środki higieny osobistej.
Koszty zakupów pokrywa Senior.
Program jest realizowany do 31 grudnia 2020 r.