Home » Aktualności

Category Archives: Aktualności

Poszukiwany fizjoterapeuta

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu poszukuje fizjoterapeuty/rehabilitanta medycznego chętnego do świadczenia Specjalistycznych Usług Opiekuńczych dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – szczegóły w załączonych plikach PDF.

zapytanie rehabilitant_I

zapytanie rehabilitant_II

 

Instrukcja wypełniania wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenie Dobry Start

Celem ułatwienia wypełniania wniosków ws. przyznania zasiłku rodzinnego i świadczenia Dobry Start przygotowaliśmy dla Państwa przykładowe formularze z instrukcjami dotyczącymi sposobu ich wypełnienia (puste formularze w formacie pdf znajdują się w zakładce do pobrania w menu Świadczenia rodzinne).

Świadczenia Rodzinne – instrukcja do formularza

Dobry Start – instrukcja do formularza

Dystrybucja żywności POPŻ – sierpień 2020 r.

nagłówek promocyjny popż

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2019 w dniach 11-12 sierpnia 2020 r. objął wsparciem żywnościowym 235 osób z 88 rodzin z Gminy Nowy Wiśnicz. Przekazano im 4992,42 kg żywności. Paczki zawierały między innymi groszek z marchewką, makaron jajeczny, makaron kukurydziany, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, sok jabłkowy, filety z makreli, szynka drobiowa, cukier biały, olej rzepakowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, pasztet wieprzowy, buraczki wiórki, ryż biały, gołąbki w sosie pomidorowym.

DOBRY START – złóż wniosek bez wychodzenia z domu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca do składania wniosków o świadczenie Dobry Start drogą elektroniczną.
Ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne prosimy o ograniczanie wizyt w urzędzie do niezbędnego minimum i składanie wniosków za pomocą:

 • bankowości elektronicznej;
 • portalu empatia.mrpips.gov.pl;
 • portalu PUE ZUS.

Świadczenie przysługuje dla dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start

Poszukiwany fizjoterapeuta

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu poszukuje fizjoterapeuty/rehabilitanta medycznego chętnego do świadczenia Specjalistycznych Usług Opiekuńczych dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – szczegóły w załączonych plikach PDF.

zap_of_5024_5_10_2020

zap_of_5025_4_11_2020

Świadczenia rodzinne, 500+, Dobry Start, Fundusz Alimentacyjny – terminy

INFORMACJA – ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500 PLUS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu informuje, że:

 • obecny okres świadczeniowy trwa do 31.05.2021 r.,
 • do 31.05.2021 r. zostało ustalone prawo do świadczenia 500+ i nie należy składać nowych wniosków.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres należy składać od:

 • od 1 lutego 2021 r. – tylko droga elektroniczną,
 • od 1 kwietnia 2021 r. drogą papierową i drogą elektroniczną.

INFORMACJA – DOBRY START

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia DOBRY START należy składać:

 • od 01.07.2020 r. do 31.07.2020 r. tylko drogą elektroniczną,
 • od 01.08.2020 r. do 30.11.2020 r. drogą elektroniczną i papierową.

Pobieranie wniosków:

Składanie wniosków:

 • drogą elektroniczną,
 • wrzucając do skrzynki podawczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Kościelna 2,
 • osobiście od poniedziałku do środy oraz w piątki w godzinach od 7.00 do 14.30; czwartek jest dniem wewnętrznym – nie obsługujemy stron.

INFORMACJA – ZASIŁEK RODZINNY I FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

Wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego należy składać:

 • od 01.07.2020 r. do 31.07.2020 r. tylko drogą elektroniczną,
 • od 01.08.2020 r. droga papierową i elektroniczną.

Pobieranie wniosków:

 

Składanie wniosków:

 • drogą elektroniczną,
 • wrzucając do skrzynki podawczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Kościelna 2,
 • osobiście od poniedziałku do środy oraz w piątki w godzinach od 7.00 do 14.30; czwartek jest dniem wewnętrznym – nie obsługujemy stron.

Uwaga!

Składając wniosek osobiście należy zachować dystans od innych osób. Osoby będą przyjmowane pojedynczo. Wchodząc do budynku należy obowiązkowo:

 • zasłonić usta i nos,
 • zdezynfekować ręce.

Prosimy o ograniczenie wizyty w urzędzie do niezbędnego minimum (wniosek należy przynieść wypełniony i podpisany. W celu uniknięcia kolejek, a także dla wspólnego bezpieczeństwa nie będzie możliwości wypełniania wniosku na miejscu).
Ponadto składając wniosek o zasiłek rodzinny w przypadku zmian np. w zatrudnieniu należy do wniosku dołączyć kopię pitów za 2019 r., świadectw pracy (należy przynieść kopię dokumentów, a oryginały okazać do wglądu).
Ponadto osoby, które mają ustalone prawo do alimentów, orzeczony rozwód, separację proszone są o dostarczenie wyroków potwierdzających ten fakt w celu aktualizacji danych będących w posiadaniu tut. MOPS.

 

Wznowienie działalności Punktu Konsultacyjnego

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu informuje, iż wznowiono możliwość osobistego kontaktu z specjalistami udzielającymi porad w GMINNYM PUNKCIE KONSULTACYJNO – INFORMACYJNYM DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH I ICH RODZIN ORAZ DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W NOWYM WIŚNICZU. Tymczasowa siedziba punktu zlokalizowana jest w budynku „Starej Szkoły” w Nowym Wiśniczu, ul Kościelna 2.

W Punkcie przyjmują:

– Terapeuta uzależnień

w każdy wtorek od 16:00 do 18:00

– Pracownik socjalny

w każdy czwartek od 13:00 do 15:00

– Radca prawny

w każdy piątek od 9:00 do 11:00

– Psycholog

w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca od 13:00 do 17:00 (w czerwcu wyjątkowo w drugą i czwartą)

– członek GKRPA

7 lipca i 6 października od 15:00 do 16:00

Ponadto w Ośrodku Zdrowia w Nowym Wiśniczu (I piętro), ul. Podzamcze 4 w każdą drugą środę oraz ostatni piątek miesiąca w godzinach od 12:00 do 17:00 przyjmuje psycholog.

Ze względu na aktualnie obowiązujący stan sanitarno-epidemiologiczny prosimy o zachowanie środków ostrożności (przede wszystkim zachowanie zasad higieny i przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa). Po przybyciu do siedziby Punktu prosimy skorzystać z dzwonka umieszczonego przy głównym wejściu do obiektu i oczekiwać na podejście pracownika.

Wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do korzystania z pomocy. Jednocześnie informujemy, iż porady udzielane przez terapeutę, psychologów oraz radcę prawnego są całkowicie nieodpłatne dla mieszkańców naszej gminy, a osoby zgłaszające się po pomoc mogą liczyć na fachową pomoc i pełną dyskrecję.

Poszukiwany oligofrenopedagog

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu poszukuje oligofrenopedagoga chętnego do świadczenia Specjalistycznych Usług Opiekuńczych dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – szczegóły w załączonym pliku PDF.

 

Zapytanie_oligofrenopedagog

Awaria sieci telefonicznej

W związku z czasowymi problemami z łącznością telefonii stacjonarnej na nr 14 68 509 42 prosimy o kontakt pod nr tel 14 61 283 07. Za utrudnienia przepraszamy.

Rodzina Razem – czyli wsparcie dla rodzin w czasie pandemii

Szanowni Państwo,

Czas pandemii wprowadził do naszego życia zupełnie inne niż dotychczas nam znane zasady funkcjonowania. Uczymy się, pracujemy i spędzamy czas wolny na kilkudziesięciu metrach kwadratowych z osobami z najbliższego otoczenia. Ten przedłużający się wspólny czas, budzi liczne przeciążenia, wywołujące rozdrażnienia czy nawet frustrację.
Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne jest wsparcie i pomoc ze strony najbliższych. Szczególnie w tym okresie pozytywne relacje rodzinne mają duże znaczenie, stąd powinniśmy dbać o ich utrzymanie pomimo niesprzyjających okoliczności.
Dla wszystkich, w życiu których pojawiły się jednak trudności, którzy poszukują wsparcia czy też inspiracji do działania w ramach akcji Samorządu Województwa Małopolskiego „Rodzina Razem – wsparcie terapeutyczne, psychologiczne, animacyjne dla rodzin” powstała baza ofert nieodpłatnej pomocy, m.in. terapeutycznej, psychologicznej, animacyjnej, prawnej, duszpasterskiej, z której mogą skorzystać całe rodziny, w każdym czasie.

Poniżej publikujemy wykaz specjalistów, którzy włączyli się do akcji:

WYKAZ SPECJALISTÓW ZAANGAŻOWANYCH W AKCJĘ

Baza jest także dostępna na stronach internetowych pod poniższymi linkami:

https://www.rops.krakow.pl/aktualnosc/rodzina-razem-czyli-wsparcie-dla-rodzin-w-czasie-pandemii-2001.html

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/sprawy-spoleczne-i-rodzina/rodzina-razem-czyli-wsparcie-dla-rodzin-w-czasie-pandemii

Zobaczcie sami, jak działamy: Razem. Wszyscy! Dobro jest w Małopolsce. Stop Koronawirusowi! #‎dobrojestwmałopolscestopkoronawirusowi